HD Ready ile Full HD arasında fark var mı ? Hangisi daha kaliteli?

High Definition yayınları denince çözünürlük olarak 1080 anlıyoruz...yani gerçek HD Kalitesini alabilmeniz için alacağınız TV'nin Full HD yani 1920 x1080 çözünürlükte olması lazım...

 

HD ready olan Cihazların ise daha az çözünürlükleri vardır... 1024 x 768...veya 1366 x 768 gibi. Ama onlarla da HD yayını seyredersiniz, ama daha düşük çözünürlükte izlersiniz. Daha eski jenerasyon Plazmalarda çözünürlük 852 x 480 idi, onlarla yayını HD olarak izleyemezsiniz...

 

HD Ready / Full HDTV Nedir?

Plazma ve LCD TV’lerde, kesinlikle üzerinden geçilmesi gereken bir konu HD, (High Definition), yani yüksek çözünürlüklü yayın ve içerikler. Blu-ray ve HD-DVD gibi yüksek çözünürlüklü formatların piyasaya oluşması bir yandan, dijital televizyon yayınlarının hızla HD’ye dönüşmeye başlaması diğer yandan kullanıcıyı yüksek çözünürlüklü bir geleceğe doğru yöneltiyor. Üstelik bu gelecek çok da uzak değil.

 

Yüksek çözünürlüklü yayın ve içerikler, kelimenin tam anlamıyla, daha önce hiç karşılaşılmayan bir izleme deneyimini kullanıcılara sunmaktadır. Daha fazla pikseli ekrana sığdırarak ve sıkıştırılmamış dijital video ile elde edilen yüksek çözünürlüklü görüntüler sayesinde, ekranda ciddi bir derinlik, keskinlik ve olağanüstü renkler oluşur. Yüksek çözünürlük yeteneği, yayıncılıkta renkli yayına geçişten bu yana yaşanan en büyük atılım olarak nitelendirilmektedir.

Genelde kullanıcılar, alacakları televizyonun üzerinde HD Ready ibaresini gördüğünde bir HDTV satın aldığı yanılgısına kapılabilir. Bu yüzden kullanıcıların HD Ready, yani HD görüntülere uyumlu bir televizyon ile HDTV arasındaki farkları bilmesi önem taşıyor. HD Ready televizyonlar HDTV’lerden farklıdır. Bu televizyonlar HD teknolojisine ait 1080 p ve 720 p çözünürlüğünde yayınları görüntüleyebilirler ama gösterilen yayınlar kendi görüntü kalitelerine göre olur. HD Ready televizyonlarda High Definition görüntüler için entegre bir alıcı yoktur, bu görüntüleri televizyonun alabilmesi için özel bir decoder veya anten gerekmektedir. Dolayısıyla HD Ready televizyonlar HDTV’lerden daha ucuzdur. Bu televizyonlar 1366x768, 1280x768, 1024x768, 1024x1024 ve 1024x1080 gibi çözünürlüklere sahiptir ve HD yayın alıcı içermez. Diğer yandan HDTV yayınları 720p ve 1080i gibi formatlarda yapıldığı için bunları performanslı olarak gösterebilirken Blu Ray 1080 piksel gibi çok daha yüksek kalitede DVD’ler için 1920x1080 diye nitelenen FULL HD televizyonlar gerçek HD görüntü sunar. FULL HD televizyonların da HD yayın alıcılı (FullHD HDTV) versiyonları bulunmaktadır.

 

HDTV’ler için özel bağlantı: HDMI

HDTV’lerin üstün kalitedeki yayınları oldukça yüksek bir bant genişliğine ihtiyaç duyulmasına neden oluyor. En yüksek kalitede görüntü elde edilmesi amacıyla sıkıştırma veya dijital analog dönüştürme yapılmadan görüntüler HDTV destekli aktarılıyor. Şimdiye kadar etkili bir yol olarak bilinen ama pahalılığı dolayısıyla fazla kullanılamayan DVI yerine daha ucuz ve daha az enerji harcayan HDMI bağlantı türü, HDTV teknolojisiyle birlikte gelen önemli bir yeniliktir. HDMI bağlantısı, HDTV’lerdeki yüksek nitelikli yayınların diğer cihazlara aktarımını ve High Definition içeriklerin rahatlıkla HDTV’lerde seyredilebilmesini sağlamaktadır.

 

HDMI bağlantısı, 1.3 versiyonu için 10.2 Gbps gibi oldukça geniş bir bant genişliği sunmaktadır. Böylece HDTV’lerden de daha yüksek çözünürlükteki teknolojiler için de kullanılabilecekleri görünmektedir. Ayrıca HDMI’ların aktarım mesafesi 15 metreye kadar çıkıyor. Buna karşın HDMI’larda daha az enerji tüketiliyor. İlk olarak 2002 yılında 1.0 versiyonu çıkan HDMI’lar bugün 1.3 versiyona ulaşmış durumdadır. HDMI 1.3, daha önceki versiyonlara göre daha fazla renk içeren, daha yüksek çözünürlüklü görüntüleri kaldırabilecek, saniyede daha fazla görüntü gösterebilecek bir bağlantı türüdür. Geleceğin HD görüntüleri HDMI 1.3 bağlantısına göre hazırlanmış olacaktır.

 

Dijital TV yayını

Artık televizyon izleyicileri sevdikleri programları kendilerinin belirlediği saatte seyredebilme imkanına sahipler. Televizyon seyrederken telefon çalarsa veya aniden evden çıkmanız gerekirse “pause” tuşuyla yayını durdurabileceksiniz. En güzel artısı ise sürekli film ve dizi arasına giren dakikalarca süren reklamları ileri sarabilecek olmanız. Futbol maçı seyrederken atılan golü farklı açılardan veya kale arkasından açılacak yeni pencerelerle seyretme imkanı da, size evde gerçek stadyum keyfini yaşatacaktır. Dijital yayın, özellikle HDTV’lerle izlendiğinde daha fazla anlam kazanıyor. Çünkü dijital yayıncılığın gerektirdiği ses ve görüntü kalitesi en iyi HDTV’lerle sağlanabiliyor. Ayrıca aynı ekranda birden fazla pencere açılması gereken durumlarda yüksek çözünürlük hayati önem taşıyor. Hem programı seyretmek, hem reklamlardan ürünleri takip etmek, hem de alışveriş yapmak en fazla HDTV’lerle mümkün hale geliyor. Kısacası HDTV, dijital yayıncılığın da gelişmesiyle birlikte geleceğin televizyon yayını teknolojileri içinde önemli gelişmelerden biri olacaktır.

 

Tabii ki HDTV’lerde seyredilebilecek High Definition görüntüler, sadece bu özelliğe sahip kanallar ve programlarla sınırlı değil. Ayrıca HD-DVD ve Blu-Ray diskleri internetten indirilen HD görüntüler ve oyun konsolları HDTV’lerde seyredilmek üzere sizleri bekliyor.

 

HDTV’ler hakkında 10 yanılgı son yıllarda hareketlenen televizyon pazarında HD TV’ler en büyük payı elinde bulunduruyor. Fakat yüksek çözünürlüklü televizyonlar ve kayıt hakkında doğru olarak lanse edilen birçok bilgi aslında doğru değil. Bu konuda en yaygın bilinen yanılgıları ve gerçekleri bilmeniz, satın alma sırasında sizi doğru şekilde yönlendirecektir.

 

1- Bir HDTV aldığınızda yüksek çözünürlüklü yayınları hemen izleyebilirsiniz. Yüksek çözünürlüklü yayınlar henüz Türkiye’de başlamadı. Yüksek çözünürlüklü lokal yayın hakkında bazı firmaların çalışmaları olduğu bilinse de, henüz kesin bir tarih belirlenmiş değil. Ama uydu üzerinden HDTV’ler aracılığıyla yurtdışında olan mevcut yayınları izlemeniz mümkündür.

 

2- HD televizyonları mağazadan aldığınız gibi ekstra bir ayara gerek kalmaksızın kullanabilirsiniz. Mağazalardaki teşhirde gördüğünüz televizyonların görüntüleri size çok net gelebilir. Fakat siz evinizde aynı netliği yakalayamayabilirsiniz. Bunun nedeni mağazalarda çok yüksek aydınlatmaların olması ve sizin aynı ayarlarla kendi evinizde kurulum yaptığınızda daha az bir aydınlık ortamda bulunmanızdır. Tabii ki gerekli ayarlamaları yaptıktan sonra siz de net görüntüleri alabilirsiniz. Bu sebeple tavsiyemiz, ilk seferde gerekli ayarları profesyonel bir kişiye yaptırmanız ve sonra da televizyonunuzun keyfini çıkarmanızdır.

 

3- HDTV’nizin ekranı ne kadar büyük olursa, aldığınız görüntü kalitesi o kadar güzel olur. Eğer çok büyük bir ekrana çok yakın oturursanız en iyi görüntüyü alamazsınız. Normalde tavsiye edilen oturma mesafesi ekranın enlemesine uzunluğunun iki katı uzaklığından itibaren başlar. Öteki türlü piksel boşlukları gözünüzü rahatsız edebilir. Eğer ekrana 3 metreden daha uzak oturursanız da gözünüz pikselleri seçmekte zorlanacak ve bu sefer de normal bir televizyonla HD TV arasındaki fark ortadan kalkmaya başlayacaktır.

 

4- Ekran çözünürlüğü ne kadar yüksek olursa, görüntü kalitesi o kadar yüksek olur. Bazı LCD ve 50 inç ekrana sahip plazma modelleri dışında, çoğu HDTV progressive taramada 720 satır ekran sunar. HDTV’ler tek kare 720p (progressive) hattan veya 1080i (interlaced) hattan oluşur. Normal televizyonlardaki 525 hattan bu noktada ayrılırlar. 1080p ise geniş bant yayının pahalı olmasından ötürü kullanılmamaktadır. Bu ileride değişebilir. Fakat Hollywood şu an formattan çok, Blu-ray veya HD-DVD gibi teknolojileri değerlendiriyor. 1080p taraftarları bu formatın, teknolojilerden daha önemli olduğunu savunuyorlar.

 

5- HDTV programlarının hepsi çok yüksek kalitededir. Bu öneri bizi HD yayınlar hakkında ufak bir sırra götürüyor: Bu tip programların hepsi sıkıştırılmıştır fakat bazıları diğerlerinden daha çok sıkıştırılmıştır. Amerika’da televizyon kanallarına saniyede 19 Mbit/s hızını geçebilmeleri için yeterli bant yayını verilmiş durumda. Fakat kanallar bu alanı bir HD yayın ve bir iki standart yayın arasında bölüştürüyorlar ve bu durumda HD için ayrılmış bant yayını 13-14 Mbit/s’ye kadar düşüyor. Bu fark HD ekranlarda belli oluyor.

 

6- HD plazma TV’lerinizi ne kadar kullanabilirsiniz? Plazma televizyon teknolojisi ortaya çıktığı günden bugüne çok fazla gelişti. Günümüzde iyi kalitede bir HD plazma TV’nin yaklaşık kullanım ömrü 60.000 saattir. Bu da televizyonunuzu günde 8 saat açık bıraktığınızda 20 yıldan fazla bir süre televizyonunuzu aynı kalitede izleyebileceğiniz anlamına geliyor. Bu süre dolduğu zaman da ekran parlaklık oranı yarıya iniyor.

 

7- HDMI bağlantısı HDTV için gerekli değil. Bu yanılgı aslında hem doğru hem de yanlış. HD-DVD ve Bluray gibi ses ve görüntü kalitesini maksimuma taşıyan teknolojileri izlemek için kayıt yapılamamasını sağlayan HDMI uyumlu HDCP koruması zorunlu olacak. Yani HDMI ve DVI girişi televizyonunuz için aslında gereklidir. HDTV yayınlar component bağlantı dediğimiz RGB bağlantılar ile izlenebilir.

 

8- LCD ekranlar plazmalara göre daha az enerji harcarlar. LCD ekranların parlaklıkları aydınlatması çok yüksek olan yerlerde avantaj sağlar. Fakat ışıklar kısıldığında bu parlaklık sorun yaratabilir ve renkler sönük gözükebilir. Enerji tüketimine bakarak, renk tatminini arttıran LED teknolojisiyle destekli LCD ekranların önceki yıllarda çıkan LCD ve Plazma TV’lere göre iki kat daha fazla enerji harcadığı söylenebilir.

 

9- HDTV’lerde standart televizyon yayınları da kalitelidir. Standart televizyon yayınları, HD televizyonlarda deforme olacağından çok net bir şekilde izlenemez. Ama bazı marka ve modeller bunun bilincinde olduklarından çeşitli ekran ayarlarıyla standart televizyon yayınlarını tatmin edici kalitede izlemeye olanak sağlıyorlar. O yüzden satın alırken “klasik program” için ayarlar sunan modelleri tercih edebilirsiniz. Bazı HDTV’lerde standart yayınların kalitesini HDTV yayınların kalitesine yaklaştıran bazı programlar çalışır, bunlar görüntü işleme yazılımlarıdır.

 

10- HDTV yayınları direkt yüksek çözünürlüklü aktarılır. En iyi görüntü kalitesini ve Dolby 5.1 ses çıkışını alabilmek için birçok şeye ihtiyacınız olacak. Öncelikle yayının yüksek çözünürlüklü olarak kaydedilmesi gerekir. Ayrıca kaydedilen yayının yüksek çözünürlüklü olarak operatör, kablo, uydu gibi yayınlarla HD televizyonlara aktarılması ve oradan izlenmesi gerekir.

 

XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX

 

ANSI lümen nedir?

Amerika Milli Standartlar Enstitüsü'nün (ANSI) belirlediği kriterlere uygun yapılan testlerde projeksiyon cihazının verdiği görüntünün 9 eşit kareye bölünmesi ve bu karelerden elde edilen ölçüm değerlerinin aritmatik ortalamasının görüntü boyutu (m2) ile çarpılmasından elde edilen değere denir.

 

Kontrast Oranı nedir?

Beyaz ve siyah görüntünün birbirine olan orantısıdır. Yüksek kontrast değeri olan ürünlerde renkler daha canlı görünür.

 

Dijital Zoom nedir?

Görüntünün istediğiniz bir bölümünü büyültme işlemine denir. Bazı modeller bunu desteklemektedir.

 

Polysilicon LCD teknolojisi nedir?

3 adet siyah/beyaz LCD'den oluşan bu sistemde, lamba ışığı dichroic ayna sisteminden geçerek LCD'lerin önünde bulunan kırmızı, yeşil ve mavi renkli filtreler aracılığı üç ana renk oluşturulur. Her LCD'den tek bir renk geçtiğinden bu renkler daha sonra bir prizma mercek tarafından tam renk oluşturularak projektör objektifi aracılığı ile perdeye yansıtılır.

 

Polysilicon LCD'ler, TFT LCD'lere oranla daha çok ışık geçirgenliği ve yüksek görüntü tazeleme oranı (response time) sağlar.

 Keystone Correction nedir?

Projektörün perde karşısına orantılı yerleştirilmemesinden kaynaklan perspektif bozulmalarını kaldırmak için son model projektörlerde bulunan optik kaydırmaya denir.

 

Çözünürlükler nedir?

VGA     : 640 piksel (W) x 480 piksel (H)

SVGA   : 800 piksel (W) x 600 piksel (H)

XGA     : 1024 piksel (W) x 768 piksel (H)

SXGA    : 1280 piksel (W) x 1024 piksel (H)

 

Projeksiyon Çözünürlüğü

Projeksiyon cihazları kendi çözünürlükleri ile birlikte alt veya üst çözünürlükleri de kendi çözünürlükleri içerisinde sıkıştırarak veya yayarak gösterebilirler. Ancak, bu tür görüntüler gerçek çözünürlük kadar net görüntü vermezler. Bu nedenle, kullandığınız bilgisayar ekran çözünürlüğüne göre bir projeksiyon cihazı kullanmanız gerekmektedir.

 

XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX

 

PLAZMA VE LCD TELEVİZYONLAR

 

Geniş Ekran

Bu yeni nesil televizyonların en önemli özelliklerinden birisi 16:9 oranındaki geniş ekranlarıdır. Bu oran, geleneksel televizyonların kutu gibi 4:3'lük orantıyla karşılaştırıldığında sinema perdesine daha yakın bir görünüm sağlar. Böylece DVD ve spor karşılaşmaları ile son teknoloji olan HDTV yayınlarını seyretmek için ideal bir ortam yaratır.

 

Estetik, İnce, Yerden Tasarruf Sağlayan Tasarım

Çok fazla yer kaplayan geleneksel televizyonlarla kıyasla, incecik yapılarıyla, panel görünümlü bu televizyonlar her tür dekorasyonla çok iyi uyum sağlayabildiği gibi, duvara monte edilebilir veya tavandan da sallandırılabilir.

 

Tarama Çizgisi Yok

Geleneksel tüplü televizyonlar görüntüyü yaratmak için tüpü elektron ışınıyla yukarıdan aşağıya doğru taradığı için ekranda çizgiler oluşur. Yassı panel teknolojili plazma ve LCD televizyonlarda piksel teknolojisi kullanıldığı için tarama çizgileri bulunmaz. Yine aynı nedenle bu tür televizyonlarda görüntüler ekranın bütününe aynı tonda düzgün bir şekilde yayılır.

 

Homojen Ekran Parlaklığı

Projeksiyonlu televizyonların en büyük problemi ekran parlaklığının homojen olmamasıdır. Gerek önden, gerekse de arkadan projeksiyon yöntemini kullanan televizyonlarda ekranın orta kısmı diğer bölümlere göre daha parlak olur. Plazma ve LCD televizyonlarda ise parlaklık ekranın her yerinde aynıdır.

 

Düz Ekran

Plazma ve LCD televizyonların ekranı gerçek anlamda dümdüzdür. Geleneksel televizyonların bombeli ekranlarının kenarlarında oluşan bozulmalar bu tür televizyonlarda söz konusu olmadığı için tüm açılardan aynı kalitede görüntü elde edilir.

 

Plazma Televizyon Teknolojisi Nedir?

Plazma, maddenin katı, sıvı ve gaz dediğimiz üç halinden farklı olarak elektriksel anlamda nötr haldeki yüksek iyonize edilmiş gaz karışımının elektrik enerjisiyle farklı bir hale dönüştüğünde aldığı isimdir. Bugün bu teknoloji kullanılarak üretilen televizyonlar Plazma TV olarak nitelendirilir.

 

Plazma Panellerin Çalışma Prensibi

Plazma paneller, iki paralel cam tabakanın arasında yer alan ve ızgara şeklinde yerleşik, içi plazma adı verilen neon ve xenon gazları ile dolu binlerce odacıktan oluşur. Elektrik akımı bu odacıklarda bulunan plazmaya ulaştığında, oluşan çok küçük bir ultraviyole ışınımı fosforlu bir tabakaya çarparak kırmızı, mavi veya yeşil (RGB) renklerden birine sahip bir piksel oluşturur. Ekran yüzeyinde oluşan bunun gibi yüzbinlerce piksel bir araya gelerek ekranda gördüğümüz görüntüyü oluşturur.

 

Plazma Televizyona Sahip Olmanın Avantajları

Plazmaların en büyük avantajı, sadece 8.8 cm. ile 13 cm. olan incelikleri, 25-60 kg. civarındaki ağırlıkları ve duvara asılarak yerden ek tasarruf sağlamalarıdır. Manyetik alanlardan etkilenmezler. Yüksek kontrast ve parlaklık oranı ile detayların daha net görünmesini ve aydınlık ortamlarda bile rahatça izlenmesini mümkün kılar. Plazmalar merkezden köşelere kadar mükemmel görüntü sunar. Ortalama 160 derecelik görüntü açısına sahip düz ekran yapıları, oturma konumunuz ne olursa olsun kayıpsız görüntüler sunar. Bir dezavantaj olarak görülebilecek konu plazmaların fiyatları, LCD TV'lere göre daha pahalıdırlar. Öte yandan, gerek kullanım ömrü, gerekse gelecek teknolojilere şimdiden hazır olmaları açısından, plazmaları uzun vadeli bir yatırım olarak görmekte yarar var.

 

LCD Televizyon Teknolojisi Nedir?

LCD'nin açılımı Liquid Crystal Displaydir. TFT-LCD monitörlerde ana teknoloji sıvı kristallerdir. Bu kristaller ışığın geçişini engeller ya da ışığı serbest bırakır. TFT ise Thin Film Transistordur. Bu teknoloji LCD panallerden görüntü üretilmesinde kullanılır. Bugün TFT tekniğinin kullanıldığı LCD monitörler standart durumdadır.

 

LCD Panellerin Çalışma Prensibi

LCD paneller, iki kat polarize cam arasında yer alan yüzbinlerce likit kristal hücreden oluşur. Panelin arkasında bulunan güçlü lambalardan gelen ışık, yayılmayı sağlayan tabakadan geçerek ekrana homojen bir şekilde dağılır. Işık daha sonra TFT (Thin Film Transistor) adı verilen ince film transistor tabakasından ve arkasından da her likit kristal hücresine iletilen elektrik miktarını ayarlayan renk filtrelerinden geçer. Voltaj farkına göre likit kristaller harekete geçer. Bu hareket şekline göre arkadan verilen ışığın şiddeti ve kutuplaşma yönü değişir. Bu işlemlerin sonucunda da farklı oranda ve parlaklıkta kırmızı, mavi ve yeşil renkleri oluşturan ve nihai görüntüyü sağlayan yüzbinlerce piksel elde edilmiş olur.

 

LCD Televizyona Sahip Olmanın Avantajları

LCD televizyonlar ince yapılarından dolayı hem yer kazancı sağlarlar hem de hafif olduklarından taşıması kolaydır. Parlak ve yüksek çözünürlükte görüntü sunar. LCD televizyonalrda ekranın nokta aralıklarını göremezsiniz. Uzaktan olduğu kadar yakından da görüntüler aynı şekilde mükemmeldir. LCD televizyonlar göz yormazlar, aksine odaklama sorunu olmadığından daha keskin ve net görüntü sunarlar. Güç tüketimleri az ve plazma televizyonlara kıyasla daha uygun fiyatlardadır. LCD televizyonların bir özelliği de dijital bağlantı yapmayı sağlayan DVI çıkışını desteklemeleridir. Bu sayede, LCD ekranları, hem televizyon hem de monitör olarak kullanabilirsiniz.

 

LCD ve Plazma Televizyon Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

LCD televizyon alırken dikkat edilmesi gereken iki önemli nokta var. Biri kontrast oranı diğeri ise ekran tazaleme süreleri. Yüksek kontrast ve parlaklık oranı detayların daha net görünmesini ve aydınlık ortamlarda bile mükemmel izlenmesini sağlar. Tazeleme süresi LCD televizyonun bir saniyede gösterebileceği kare sayısı ve performansı ile ilgilidir. Daha yüksek hızda ekran tazelelenmesi görüntülerin ardında oluşabilen gölgeleri engeller, daha keskin ve gözü yormayan görüntülerin ekranda oluşmasını sağlar.

 

Plazma televizyonlarda kaliteyi toplam performans belirler. Plazma alırken görüntü kalitesi ve parlaklık, satın alma kararını etkileyen faktörlerin başında gelir. Bunların yanında plazma televizyonlarda kaliteyi belirleyen diğer unsurlar renk, çözünürlük, tasarım ve panel ömrüdür. Bu unsurların da plazma televizyon alırken tüketici tarafından dikkatle incelenmesi ve irdelenmesi gerekir. Bu özelliklerden en yüksek verimi elde etmenin sırrı ise yine yüksek kontrast oranında saklı. Gri olarak görünen siyah renk, yüksek kontrast oranına sahip plazmalarda yerini gerçek siyaha bırakır. Diğer tüm renkler de siyahla doğru orantılı olarak gerçekte olduğu gibi en canlı haliyle ekrana yansıtılır.

 

Plazma ekran ve plazma televizyon arasındaki fark nedir?

Plazma ekranlarda tuner olmadığından anten girişi yoktur ve analog televizyon / kablo TV yayınlarını izlemek mümkün değildir. Bu kaynaklardan görüntü alımı için harici bir tuner çözümü gerekmektedir.

 

Signal-to-noise oranı neden önemlidir?

Eğer net bir görüntü istiyorsanız dikkat etmeniz gereken bir değerdir. dB birimi ile verilen bu değer, video sinyalinin parlaklık kısmındaki gürültüyü ölçer.

 

Yüksek kontrast tüpleri ile daha fazla kontrast mı alırım?

Evet, bu özellik standart televizyonlarda kontrastı geliştirici bir özelliktir. Ayrıca ilave renk saflığı ve siyah reprodüksiyonu ile görüntüye boyut eklerler. Bu ekranların, görüntünün varolan parlaklığını azalttığını ve daha yüksek parlaklık istemenize neden olarak tüpünüzü zorlamanıza neden olduğunu da belirtmek gerekir.

 

Kanallar arasında aralıksız nasıl surf yapabilirim?

Favori kanal fonksiyonu, picture-in-picture, V-chip teknolojisi olarak bilinen ana kontroller, channel labeling ve otomatik kanal programlama gibi özellikler ile kanallar arasında surf yapmak artık daha kolay.

 

En sık izlediğim kanallara nasıl kolayca ulaşabilirim?

Favori kanal hafızası ile en sık izlediğiniz kanalları kaydedip, sonrasında tek bir button yardımı ile bu kanallar arasında surf yapabilirsiniz. Değiştirmek istediğinizde bu kanallara ekleme ve çıkarma yapabilirsiniz.

 

Picture-in-picture özelliğini neden istemeliyim?

Bu özellik ile aynı anda 2 farklı kanalı görüntüleyebilirsiniz. Böylece bir kanal ana ekranda görüntülenirken, ekranın bir köşesinde küçük bir alanda bir diğer kanalı izleyebilirsiniz.

 

Reklamlar başladığında sesin artmasını önlemenin bir yolu var mı?

Otomatik ses kademelendirme özelliği olan televizyonlarda sesin dengelenmesi ile ani yükselmeler frenlenir.

 

S-Video bağlantıları resim kalitesini geliştirir mi?

Kamera, VCR, oyun konsolları gibi cihazlar ile S-Video bağlantısından geliştirilmiş sinyal sağlanır. Renk bilgilerini parlaklıktan ayırdığı için S-Video bağlantısı renk dağılmasını azaltır. Bu bağlantının çözünürlüğe etkisi olmamasına rağmen, kompozit video bağlantısı ile görüntülerin daha net olduğu farkedilebilir.

 

Komponent video girişinin avantajları nelerdir?

Komponent video girişleri; renk sürekliliği, geliştirilmiş çözünürlük ve artırılmış görüntü detayları için video sinyallerini 3 kısma ayırarak daha yüksek kalitede görüntü sağlarlar.

 

DVD Player’ım için en iyi bağlantı hangisidir?

DVD Player’ınızın A/V sisteminizdeki en yüksek çözünürlüklü cihaz olduğunu varsayarak, bu cihazın çıkışlarını en iyi şekilde kullanmak isteriz. Eğer her iki cihazınızın da komponent video terminali varsa, bunları kullanabilir, alternatif olarak S-Video ya da kompozit video bağlantılarını tercih edebilirsiniz.

 

Basit, birleşik ve üniversal kumandalar arasındaki fark nedir?

Basit tip kumandalar, kutusundan çıktığı cihazın kontrollerini üstlenirken, birleşik kumandalar üretici firması aynı olan farklı cihazları kontrol edebilirler. Üniversal kumandalar ise, markası farklı olsa bile bir çok elemanın temel fonksiyonlarına kumanda ederek hayatınızı kolaylaştırırlar.

 

Eski kumandamdan kod transferi yapabilir miyim?

Eğer kumandada bu özellik mevcutsa, kod transferi yapabilirsiniz.

 

Ekran formatı nedir?

Ekran formatı, görüntü genişliğinin yüksekliğine oranıdır.

 

Net ve keskin bir görüntü istiyorum. Comb Filter bana yardımcı olur mu?

Comb Filter ile video sinyallerinin parlaklık ve renk kısımları ayrılır ve böylece daha net görüntüler elde edersiniz.

 

XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX

 

3 Boyutlu IMAX Nasıl Çalışıyor?

Hepimiz doğal olarak objeleri üç boyutlu görürüz. Bir objeye baktığımızda, iki gözümüz aynı objeyi iki değişik açıdan algılar. Beynimiz, bir objeyi üç boyutlu algılamak için, birbirinden çok az farklı olan iki imajı birleştirir. Derinlik algılama sezimizin olması bu sebeptendir ve bir objeyi almak için ne kadar uzanmamız veya merdivenden çıkarken ayağımızı ne kadar kaldırmamız gerektiğini bu sezgilerimiz sayesinde belirleriz. Ekranda da üç boyutlu bir imaj görmemiz için, iki ayrı görsel gereklidir. 3 Boyutlu IMAX projektörü, eş zamanlı olarak, iki göz için iki 15/70 film şeridini özel gümüş alaşımlı 3 boyutlu IMAX perdesine yansıtır.

 

Her film şeridi imajları iki değişik odak noktasından kapsar. İzleyiciler, sağ-göz imajını sağ göze, sol-göz imajını ise sol göze aktaran özel 3 boyutlu polarize gözlükler takmalıdır. Özel 3 boyutlu IMAX polarize gözlükleri, iki imajı birbirine bağlayarak, izleyicinin 3 boyutlu görüntüyü algılamasını mümkün kılar. Sonuç olarak perde kaybolur ve görüntüler salon içerisinde uçuyormuş izlenimine ulaşılır.

 

Mavi ve kırmızı gözlük kullanılan ile aynı 3 boyutlu teknoloji midir?

3 Boyutlu IMAX teknolojisi üstün polarize gözlük teknolojisi kullanır. 3 Boyutlu IMAX büyüsünün arkasındaki anahtar faktörlerden biri IMAX'in ikili film şeridi teknolojisini uygulamasıdır. Bu teknoloji; sol ve sağ göz imajlarını tek bir film şeridinde birleştiren ve filmin kalitesini tehlikeye atan, eski moda "kırmızı ve mavi" anagrafik 3 boyuttan, çok daha üstündür. 3 Boyutlu IMAX teknolojisi ise bu tehlikeyi; imaj yakalama ve projeksiyon için iki ayrı film şeridi kullanarak ortadan kaldırmakla kalmaz, aynı zamanda da dünyanın en büyük film formatını (15/70mm) kullanarak görüntü kalitesini geliştirir.

 

IMAX, Hollywood filmlerini 3 boyutlu formatta gösteriyor mu?

Büyük bir başarıyla Kasım 2004 tarihinde vizyona giren, The Polar Express: An IMAX 3D Experience; dünyanın ilk IMAX 3D Experience®'e dönüştürülen Hollywood filmi olarak sinema tarihinde yerini aldı. Devrim yaratan IMAX 3D DMR™ prosesi sayesinde film 3 boyut formatına dönüştürülüp, daha sonra IMAX DMR® (Digital Re-mastering) teknolojisi ile dijital olarak yeniden işlenerek IMAX formatına aktarıldı. 3 boyutlu IMAX formatlı The Polar Express filminin görüntüleri neredeyse perdeden üstünüze atlayacak gerçekçiliktedir ve izleyiciye kendini filmin içerisinde hissettirir. Polar Express filminin 3 boyutlu IMAX versiyonu; gerek salon içerisinde uçuşan kar taneleri, gerekse izleyicinin kucağında mola veren trenin keskin sesiyle, sinemaseverlere daha önce hiç yaşamadıkları bir sinema deneyimi sunuyor. IMAX, şu anda, 2 boyutlu aksiyon filmlerini 3 boyutlu IMAX formatına dönüştüren yeni bir teknoloji geliştirmekte olup 2006 yılı itibari ile bu teknoloji sayesinde formatlayacağı filmleri izleyicilerin beğenisine sunacaktır.

 

Her IMAX® filmi 3 boyutlu mudur?

IMAX filmleri 2 ve 3 boyutlu formatta olabilir. İzleyeceğiniz filmin hangi formatta olduğunu kontrol etmeyi unutmayınız.

 

Neden bütün IMAX filmleri 3 boyutlu IMAX formatında değil?

Bir filmin 3 boyutlu IMAX formatında çekilmesi veya bu formata dönüştürülmesi kararı proje bazında verilir ve birçok faktör göz önünde bulundurulur. The Polar Express: And IMAX 3D Experience başta olmak üzere 3 boyutlu filmlerin çok büyük başarı elde etmesi sonucunda IMAX, mümkün olabilen en yüksek sayıda filmi 3 boyutlu IMAX formatında izleyicilere ulaştırmayı hedeflemektedir.

 

3 Boyutlu IMAX filmini evde seyredebilir miyim?

IMAX deneyimi ancak, dünyanın en güçlü projektörünün dünyanın en büyük film karelerini, 8 katlı bir bina yüksekliğinde dev perdeye yansıtması sayesinde yaşanmaktadır. 3 boyutlu görüntüler; mükemmel netlik ve maksimum etki sağlayan IMAX için özel tasarlanmış çok kanallı stereo sistemi ile desteklenir. Bazı 3 boyutlu IMAX filmlerinin, IMAX'in son hit filmi Space Station 3D de dahil olmak üzere, DVD formatı mevcuttur. Bu filmler 3 boyut üzerinde uzmanlaşmış ev sinema sistemleri ile evde seyredilebilir. Fakat evde izleme deneyimi kesinlikle 3 boyutlu bir IMAX deneyimi değildir.

 

3 Boyutlu IMAX'i izlemek için en iyi koltuk hangisidir?

IMAX sinemasındaki üç boyutlu görüntüler salonun neresinde oturursanız oturun sizi yakalar ve her bir koltuğun en iyi koltuk olmasını sağlar.

 

İki çocuğum var. Gözlük ölçüleri benim ve çocuklarım için aynı mı?

Değişik ölçülerde gözlükler mevcuttur.

 

Numaralı gözlüklerim olmadan nasıl IMAX filmi seyredeceğim?

Özel 3 boyutlu IMAX polarize gözlükleri, gözlüklü izleyiciler de düşünülerek üretilmiş olduğundan rahatlıkla mevcut gözlüğünüzün üzerine takılabilmektedir.

 

IMAX gözlükleri tek kullanımlık mıdır?

Hayır. IMAX tarafından özel olarak tasarlanan 3 boyutlu polarize gözlükler ile her gösterimden sonra özel yıkama makinesinde yıkanarak dezenfekte edilir ve defalarca kullanılır.

 

3 Boyutlu IMAX filmlerinin süresi nedir?

Standart bir 3 boyutlu IMAX filmi yaklaşık 40 dakika uzunluğundadır. 3 boyutlu IMAX formatına dönüştürülen Hollywood yapımları ise filmin orijinal süresi kadardır.

 

3 Boyutlu IMAX filmleri izleyiciyi kendini hasta hissettirecek kadar etkileyici midir?

Nadiren, izleyiciler 3 boyutlu IMAX deneyimini çok etkileyici bulup hafif bir rahatsızlık hissettiklerini bildirmişlerdir. Ancak bu tepkiler çok nadirdir, çünkü IMAX gösterim hızı 48Hz olup saniyede 24 film karesi (standart 35 mm filmlerde olduğu gibi) 2'şer kere görüntülenmektedir.

 

XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX

 

Realtime Nedir? Realtime kurgu sistemi ne demektir?

Realtime kelime manası olarak gerçek zaman demektir. Video kurgu sistemlerinde kullandığımızda belirli bir süreye sahip Video’nun yine o süre zarfında oynatılabilmesi, işlenmesi olarak tanımlayabiliriz.

 

Bu tanımın sonucu olarak realtime kurgu sistemleri video dosyalarını efektleri ile birlikte hiç beklemeden oynatabilen kurgu sistemleridir. Mesela Shadow DV Yellow sistemi, tam beş kanal DV videoyu efektleri ile birlikte hiç beklemeden oynatabilmektedir. Gerçek bir realtime kurgu sistemi aynı Shadow DV Yellow’da olduğu gibi, bu oynatma işlemini hem bilgisayar ekranında, hem de aynı anda video çıkışında yapabilmelidir. Yoksa sadece bilgisayar ekranında oynatmanın hiç bir anlamı yoktur.

 

Playout sistemi nedir?

Video oynatan sistem demektir. Bizim kullandığımız şekliyle digital video kliplerini oynatan ve yayına verebilen sistemlerdir. Bu sistemler depolama ünitelerinde kayıtlı bulunan belirli formatlardaki video dosyalarını peş peşe dizerek yayına verirler.

 

Video klipleri digital ortamlarda saklandığı için, hiç bir şekilde görüntü kalitesinde bozulmalar olmaz. Görüntünün kalitesi başlangıçta ne ise, yüz defa oynatıldıktan sonra da aynıdır. Playout sistemleri düşük işletme maliyeti olan sistemlerdir. Hiç bir parça masrafı çıkarmadan yıllarca çalışırlar.

 

Kasetten yayınla, playout sisteminden yayın arasında ne gibi farklar var?

Playout sistemleri kaset’ten yayına göre çok pratik sistemlerdir. Kasetten yayını yönetmek için birden fazla insan gerekirken, playout sistemi ile aynı ve hatta daha karmaşık bir yayını tek kişi ile yapabilirsiniz. Kaset oynatıcıları mekanik cihazlardır ve arıza verme olasılıkları çok yüksektir. Zaten periyodik değişmesi gerek parçalar dışında olmadık arızalar da verirler. Sırf periyodik parça değişiminden kaynaklanan masrafları yılda binlerce doları bulmaktadır. Buna karşılık playout sistemlerinin sadece bakım (hizmet) gideri vardır. Bu gider de, içeride bulunan teknik bir eleman sayesinde sıfıra indirilebilir. Basit bir hesap yapıldığında iki veya üç profesyonel kaset oynatıcısının bir yıllık çıkardığı masrafla bir dijital playout sistemi alabilirsiniz. Kaset’ten yapılan yayında, kasetler her oynatmada biraz daha yıpranırlar. Dolayısı ile belirli bir oynatmadan sonra kaset neredeyse kullanılmaz hale gelir. Playout sistemlerinde ise böyle bir sorun yoktur. Sisteme giren bir görüntü binlerce defa oynatılsa bile bozulmaz.

 

DVD’lerdeki VOB dosyaları hangi formattadır?

VOB’lerin video kısmı MPEG-2 dir. Bunun dışında koruma amaçlı bilgiler içerirler. Unutmayınız, VOB dosyaları copyright ise yasal olarak kullanabilmek için izin almalısınız.

 

DVD’den yayın yapılabilir mi?

DVD playerdan direkt yayın tabii ki yapılabilir. Hatta VCD playerdan da yapılabilir. Ama güvenli olacağı söylenemez. Sonuç olarak optik bir ortam olduğu için her an sorun çıkarabilir. Kimse yayında sorun çıksın istemez. Yine dikkat, DVD filmleri yasal izinlerini almadan yayınlayamazsınız.

 

Plugin nedir? Her plugin her yazılımda çalışır mı?

Plugin, yazılımların fonksiyonlarını artırmak amacıyla dizayn edilmiş ufak ve bazen oldukça karmaşık yazılımcıklardır. Genel de belirli bir yazılımı içinden çalışır ve çalışmak için o yazılımın fonksiyonlarına ihtiyaç duyar. Geliştirilmiş olduğu yazılımın fonksiyonlarını geliştirir. Çok meşhurları olarak Boris FX ve Hollywood FX’i sayabiliriz.

 

XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX

key@key.com.tr