Kurgu Sistemleri Karşılaştırması

 

Bu sistemlerle ilgili değerlendirme yapabilmek için öncelikle o programı kullanmak, birkaç bölüm de olsa iş çıkarmak gerekli çünkü birkaç video ekleyip yapılan testler doğru sonuçlar vermiyor. Sonrasında fiyat, performans ve kullanım alanı açısından değerlendirilmeli.

 

Kurgu sistemleri teknolojinin hızlı gelişmesiyle ucuzladı. Önceden 30 bin dolara kurulan sistemler şimdi bir bilgisayar fiyatına kurulabiliyor. Peki, hangi kurgu sistemini kullanmalısınız? En çok tartışılan konu da bu zaten...

 

Avid mi, Final Cut mı, Edius mu?

Non-linear sistemlerde çalışmaya başladıktan sonra yukarıda saydığım tüm programlarla çalışma fırsatım oldu. Hepsinin de kendine göre olumlu ve olumsuz yönleri var.  Öncelikle o sistemde ne yapmak istediğinize karar verin. Daha verimli kullanacağınız reklam veya klip mi yoksa daha uzun sekanslarda çalışacağınız dizi, belgesel, tanıtım filmi ve haber ağırlıklı mı olacak?

 

KAMERANIZ KARTLI MI, KASETLİ Mİ?

Kameranız kartlı mı kasetli mi, kurgulayacağınız program HD mi SD mi olacak? Bunlar seçiminizi etkileyecek etmenlerden bazıları...

Belli mi olur, hepsini de yapabiliriz diyenleri duyar gibiyim. Hepsinle her türlü işi yapabilirsiniz ama biri diğerinden daha hızlı, daha ucuz veya daha verimli olabilir.

 

KASETTEN YÜKLEME YA DA KARTTAN IMPORT YAPARKEN...

Bir örnek verecek olursak, 70 dakikalık bir TV programı düşünelim, kasetle çekilmişse her üç sette de aktarma yaparken çekim süresi kadar beklemeniz gerekiyor.

 

Son dönemde HD kanalların açılmasıyla kanalların büyük çoğunluğu yayınlamasalar dahi programların HD çekilmesini istiyor.

Program, kartlı kamerayla HD çözünürlükte XDCAM formatında kayıt yapan bir kamerayla çekilmiş olsun. Final Cut ve Avid, görüntüleri önce import ederek çalışabileceği formata çeviriyor. 200 gb çekilmiş görüntü olduğunu düşünürsek bu ortalama 3 saat sürüyor.

Edius, capture yapmadığı sürece dosyaları bulunduğu yerden linkleyerek çalışır. Dosyaları bin'inize çekerek hiç beklemeden montaja başlayabilirsiniz.

Avid'le de linkleyerek çalışabilirsiniz ama tavsiye etmiyorum, donmalar ve kitlenmeler yaşıyorsunuz. Kurgusunu yaptığım haber programını Avid'de linkleyerek yapma gafletinde bulunmuştum. Projeyi zor kurtardım. Kesinlikle tavsiye etmiyorum.

Edius'un çalışma mantığı linkli çalışma üzerine olduğu için hiçbir şekilde donma takılma ya da kitlenme yaşamadım. Tek dezavantajınız, programı açarken tüm bu dosyaları görmeye çalıştığı için Edius'un projeyi 15 dakikaya varan sürelerde açması...

 

RENDER...

Aktarma ya da import bitti, kaba montaja başladınız her üç sistemde de sorun yaşamadan bu aşamayı bitirirsiniz. Efekt, yazı, renk düzeltme, filtreleme kısmına geldiğimizde burada sistemlerin efektleri yapma süreleri (Render) ön plana çıkıyor.

Efektlerin çoğu real time olsa da kullanacağınız grafikleri ve üst üste binen efektleri render'lamanız gerekecek.

 

Avid, kullanacağınız grafiği de kendi dosyası olan mxf'e çevireceği için render süreniz çok kısa olacaktır, glow ya da blur atmadığınız sürece diğer efektlerin hepsini real time olarak yapabilirsiniz. Boris, Sapphire gibi eklentilerle birçok efekti kullanabilirsiniz.

 

Edius'ta grafiğiniz avi dışında bir formatta geldiyse çok fena, ananızdan emdiğiniz süt burnunuzdan gelecektir. İmport süresi beklemeden içeri alabileceksiniz ancak o grafiği işlerken çok zorlanacaksınız. Render süresi uzayacak sinir katsayınız yükselecek.

Prodad ve Vitescene efekleri güzel ancak real time olmayan, render'ı uzun süren efektler.

Edius'un renk düzeltmesi diğer iki programa göre zayıf kalıyor. Effect editöründe tracker özelliğinin olmaması çok büyük bir eksiklik. Sigara ve markaları blur'larken kare kare efekt yazmanız gerekiyor.

 

Final Cut'ta klasik efetklerde sorun yaşamazsınız ya da render'da benzer süreleri beklersiniz fakat Final Cut'ın mov olmayan her şeyi render etmeden izletmemesi tadınızı kaçıracaktır.

Efekt zenginliği ve uygulamadaki kolaylıklar ve tabi ki color programı fark yaratıyor.

Ayrıca alınan color programıyla birçok dizinin renk düzeltmesi yapılıyor.

 

EXPORT...

Montaj bitti programınızın süresi 60 dakika. Mpg-2 olarak export edeceksiniz...

Final Cut'ta önce QT Movie'ye çevirip ondan sonra istediğiniz mpg2'ye çevirmeniz gerekiyor dolayısıyla yaklaşık 3 saatinizi alacak.

Avid'de istenilen formata göre QT Referans yapıp sonrasında diğer formatlara çevirebilirsiniz, bu da en az 1.5 saat demek. HD M2TS istenirse süre yaklaşık 45 dakika.

Edius'un export seçenekleri çok geniş, ekstra bir çeviriciye ihtiyaç duymadan istediğiniz formata çevirebilirsiniz. Bu süre de yaklaşık 25 dakikadır. Edius'un sevdiğim yönlerinden biri de projenizi direk olarak çok kısa sürede dvd'ye yazabilmeniz.

 

KULLANIM ALANLARI...

Piyasada gördüğüm kadarıyla;

Avid; daha çok sinema filmleri, dizi, tanıtım ve belgesel filmlerin kurgusunda...

Final Cut; daha efektif işler teaser, reklam, klip ve bazı dizilerin kurgusunda ve renk düzeltmesinde...

Edius; daha çok tv programlarında kullanılıyor...

Tabi bu demek değildir ki bu sistemler sadece bu tür işleri yapmakta kullanılsın. Tekrar ediyorum her üç sistemde de her türlü işi kurgulayabilirsiniz.

 

EDİTÖR, OPERATÖR...

Non lineer sistemlerin ilki Avid olduğu için Avid editörleri daha tecrübeli ve uzun süredir sektörde olan kişilerdir ancak Avid kullanan firmalar eskiye oranla daha az olduğu için Avid editörü bulmakta zorlanabilirsiniz.

Final Cut'tan bahsederken atladığımız bir konu var tabi, Final Cut'ı yalnızca Mac'ta kullanabilirsiniz, dolayısıyla Mac bilen bir operatöre ya da editöre ihtiyacınız var.

Edius'un, kullanımının kolay olması, ucuz olması sebebiyle birçok şirket tarafından tercih edilmesi, internetten cracklerine kolayca ulaşılabilmesi operatörünün çok daha kolay bulunmasını sağlıyor. Tabi bu aynı zamanda da bir dezavantaj çünkü Edius'u internetten indirip iki üç planı peş peşe koyan herkes Edius biliyorum diye iş başvurularında bulunuyor.

 

BİLGİSAYAR, FİYATLAR...

Avid'in tam uyumlu çalıştığı HP Workstation'lar 5000-12000 TL arasından değişiyor. Toplama bir bilgisayarda kursanız en az 5000 Lira harcamalısınız. Bu Edius için de geçerli.

Final Cut için alacağınız Mac Pro'lar 6000-16000 TL arasında değişiyor.

 

LİSANS VE VİDEO KARTI...

Olay sadece bilgisayar almakla bitmiyor tabi, video çıkışı ve capture için bir karta ve kullanacağınız programın lisansına ihtiyacınız var.

Avid Media Composer-6 Lisansı 2000 Euro

Final Cut Pro-X Lisansı 300 Dolar

Edius-6 Lisansı 1000 Dolar

Avid ve Final Cut'ı, Blackmagic Decklink Xtreme ile kullanabilirsiniz. Fiyatı 1000 Dolar civarında.

Edius için üretilen Grass Valley'in HD Spark Pro kartının fiyatı da 1000 Dolara yakın.

 

Ben teybe çıkış almayacağım sadece video çıkışını görmem yeterli diyorsanız kart almadan bilgisayarın ikinci monitörünü video monitörü olarak kullanabilirsiniz fakat referans görüntü alamazsınız ama bu da tercihlerden biri.

 

SONUÇ...

Burada verilen bilgilerin tamamı kişisel tecrübelerden derlenmiştir.

Programların ortalama fiyatını, performansını ve olumlu olumsuz özelliklerini vermeye çalıştım.

Diğer kurgu programları Velocity, Premier, Vegas gibi programlar diğerlerine göre daha az kullanıldığı için değerlendirmeye dahil etmedim.

 

EKSİLERİ, ARTILARI...

 

AVİD:            (+) Sinema ve dizilerin büyük çoğunluğunda Avid kullanılması. En eski kurgu programı olmasının ve stabil çalışmasının verdiği güven.

                     (-) Linsansının pahalı olması, operatör bulmada sıkıntı yaşama ihtimali.

 

FINAL CUT:  (+) Efektif kullanım, Color programı.

                     (-) Farklı formattaki görüntüleri işlemedeki zorluk.

 

EDİUS:         (+) Farklı formattaki görüntüleri işlemedeki kolaylık, geniş export seçenekleri.

                     (-) Nitelikli operatör bulma sorunu, efekt editöründeki yetersizlikler.

key@key.com.tr