1- Uydu yayın frekansları kaç Mhz ler arasıdır?

C band KU band gibi farklı bandlar var. Örneğin Türksat’ta KU band kullanılmaktadır. Bu da 10.950 - 12.500 MHz arasıdır.

 

2- Kanal ayarlarken girilen sembol rate nedir?

Saniyede aktarılan veri miktarıdır.

 

3- 3/4 gibi girilen parametre nedir?

Hata düzeltme ile ilgili bir parametredir.

 

4- Yatay/Dikey olayı nedir?

Polarizasyondur. Aynı frekanstan değişik polarizasyonda farklı yayınlar yapılabilir.

 

5- Diseq nedir?  Ne işe yarar?

Birden fazla LNB'yi tek bir kablodan uydu alıcısına bağlamayı sağlayan aparattır. Uydu alıcısı ile LNB'ler arasındaki anahtarlamayı yapar

 

6- Uydu alıcılarında bulunan provider nedir?  service nedir?

Provider yayıncı kuruluştur

 

7- Tek çanakla, çoklu uyduları alabilen sistemden taktırdım, Astra, Hotbird, Türksat ve Sirius uydularını izleyebiliyorum. Bir yayını düzgün izleyebilmek için gerekli minimum SNR kaçtır?  BER neyi ifade eder?  Niye bazı kanallar için sürekli değişiyor.

Sembol oranı bir kanal için ne kadar yüksek olursa görüntü de o kadar kaliteli olur, bunu da yayıncı kuruluş belirler. BER ise hata oranıdır. Normalde yayın sorunsuz alınabiliyorsa 0 olmalıdır. Eğer 0'dan farklı değerler alıyorsa Çanak/LNB ayarlarında bir sorun olabilir veya uydu bozulmuş olabilir, bu durumda yenisini fırlatmak gerekir.

 

8- Kanallar şifreli olduğu için mi açılmıyor, yoksa öyle bir yayın mı yok nasıl anlarım?

Yayın yoksa zaten servis bulunamadı der. Ayrıca dreambox imajlarında alt kısımda cw,v,nd vs gibi kutucuklar var, orada kanalın kullandığı şifreleme sisteme sarı renkte görünür. Aynı şeyi menüden bilgiler kısmından stream bilgisine girerek de görebilirsin.

 

9- Bir key’in public olması ne demek?

Kanallar değişik şifreleme sistemleri kullanırlar. Şifrenin çözülebilmesi içinse bir anahtar kelimeye ihtiyaç vardır. Bu anahtar kelimeyi zaman zaman yayıncı kuruluşlar bilerek el altından dağıtır.  Eski şifreleme sistemlerinde ise bu anahtar kelimeler kartlardan logger lardan vs okunabiliyordu.  Bu anahtar kelimeyi biri bir şekilde alıp forumlara veriyor. Uygun uydu alıcılara bu anahtar kelime girilerek şifre açılabiliyor, tabi ki anahtar kelime değişene kadar.

 

10- CCam, gBox gibi yazılımlar var bunlar tam olarak ne işe yarar?  Hangisini  tavsiye edersiniz?

Modül yazılımlarıdır, şifreli kanalları açmaya yarar. Kart paylaşımını yoğun olarak kullananlar gBox tercih ediyor.

 

11- nGrab diye bişi var bu ne işe yarar?

Kayıt yapmak için kullanılır

 

12- Kanallar için PID dedikleri nedir?

Sayısal yayınlarda görüntü, ses gibi bilgileri birbirinden ayırmak için kullanılan tanımlayıcı bir numaradır.

 

13- MGCAM ve CAMD3 programları nedir?  CCCAM gibi bir şey mi?

Şifreli kanalları açmakta kullanılan cccam benzeri programcıklardır.

 

14- Script indirme seçeneği var, scriptler ne işe yarar?

Bu alıcılar linux tabanlı olduğu için bazı şeyleri otomatik olarak yaptırılabilmektedir, örneğin anahtar güncelleme ile ilgili bir tane var, çalıştırdığında cihaz internet üzerinden güncel anahtarların bulunduğu dosyayı indirip, gerekli yerlere kopyalıyor, böylece elle güncelleme yapmak zorunda kalınmamaktadır.

 

15- Addon lar ne işe yarar?

Bunlarda değişik amaçlarla yazılmış programcıklardır, oyunlardan tut, filmleri türkçe altyazı ile izlemeye olanak sağlayana kadar pek çok seçenek mevcuttur.

 

16- Image lerin birbirlerinden farkı nelerdir?  Nabilo'yu nereden bulabilirim?

Kimisi görsel olarak daha iyi, kimisi paylaşımlarda daha başarılı, hepsini yazmak zor, forumlardan gerekli bilgilere ulaşılabilir.

 

17- Benim alıcım bazı kanallar için servis bulunamadı diyor ama kanal açılıyor.  Bu sorun mu?

Kanalları silip tekrar taratınca muhtemelen düzelecektir.

 

18- Common Interface nedir?  Interface’i cccam yada mgcam seçip start stop yaparsam ne değişiyor?  Hiçbir şey değişmiyor?  Bazı kanallar sadece common interface de açılıyor.

Common interface dediği cihazın içerisinde tümleşik gelen modüldür. Eğer kartınız var ise bu modüle takarak ilgili kanalları izleyebilirsiniz. Kartınız yoksa common interface'e getirmek bir şey ifade etmez

 

19- Alıcıda hangi image ve hangi versiyonu yüklü nasıl anlayabilirim?

Menüden bilgiler'e girerek anlayabilirsiniz.

 

20- Receiverden Computere nasıl Resim yollayabilirim?

Bilgisayarınızda "Video-in" girişi olan bir ekran kartı veya bir video kartı varsa uydu alıcınızın Video çıkışından bilgisayarınıza hareketli görüntü ve "screen capture" ile sabit görüntü (fotoğraf) alabilirsiniz. Keza PC'nizde RF girişi varsa uydu alıcınızın RF çıkışından da alınabilir.

Harddiskli (PVR'li) uydu alıcılarında kaydedilen sesli görüntü ve fotolar genellikle bu alıcılarda bulunan USB portu üzerinden PC'ye aktarılabiliyor.

 

Ancak, standart bir uydu alıcısından null-modem kablosu ile bağlanabildiğiniz RS232 "seri port" girişi üzerinden resim almak söz konusu değil. Bu port normalde uydu alıcılarının işletim sistemi ve settings yazılımlarının aktarıldığı bir yer.

 

21- 40 odalı otel icin profesyonel bir uydu çözumu nedir.

Istegimiz musterilerimize en az 50-60 kanalı merkezi bir çözümle izlettirebilmek...

Şu anda dünyada sadece iki tür kablolu merkezi dağıtım sistemi var.

 

         a. RF dağıtımı (CATV-SMATV) : Bu prensip olarak sizin şu anda kullandığınız sistem. Kanal başına maliyeti var. Tam profesyonel tek yan bantlı   rack tipi bir sistemde 50-60 kanal mükemmel bir şekilde dağıtılablir. Ancak bunun maliyeti yüksektir. Çünkü böyle bir sistemde kanal başına çok ciddi bir maliyet oluşur ve bu maliyeti 40 oda ile çıkartmak pek mümkün değil. (200'den az oda için uygun değildir)

 

         b. IF dağıtımı (Multiswitch) : Bu sistemde ise maliyet oda başınadır. (Her odada bir uydu alıcısı bulunur). Kanal sayısı sınırsızdır. Maliyeti uygundur. 40 oda için maliyeti alacağınız uydu alıcılarının fiyatı ile orantılıdır.

 

key@key.com.tr